Prostředí

Naše lesní školka leží v okrese Plzeň-sever, na samé hranici obce Druztová a přírodního parku Horní Berounka, 4 km od Plzně-Bílé hory.

Naším zázemím je zahrádka za obcí Druztová, s výhledem na ohradu s koňmi a na krásný barokní kostelík sv. Máří Magdalény. Zahrádka je obklopená přilehlými smíšenými lesy, nedaleko teče řeka Berounka, nad kterou stráží hrad Věžka.

V roce 2016 jsme dokončili zázemí v podobě slaměno-hliněného domečku, které je vytápěné a slouží k naplnění potřeby jídla, spánku, tepla a odpočinku.

V roce 2017  byl postaven přírodní ateliér, předsíň, kuchyňka a umývána. Program zpravidla začíná na pozemku Lesní školky  a po svačině vyrážíme do blízkého okolí. Někdy se scházíme na jiných místech – viz mapa míst setkání.

Za plotem našeho pozemku vede žlutá turistická značka k rybníku, k řece Berounce a hradu Věžka. V okolním lese, na loukách, u rybníka i u řeky už známe každý kout,a mnoho míst už máme s dětmi nějak pojmenovaných. Každý den se vydáváme do okolní přírody za dobrodružstvím.

Obec Druztová má vesnický charakter a mnoho aktivních spolků a občanů, kteří s naší školkou spolupracují. Jsou tu včelaři, rybáři, myslivci, hospodáři. Děti se tak učí, jak vypadá reálný venkovský svět. Vidí například, jak se chovají husy, kachny, slepice, koně, kozy nebo včely. Místní znalci přírody, především senioři, nás provádějí přírodou a vyprávějí příběhy. Chodíme navštěvovat místní řemeslníky, poštu nebo obchod.

Rádi využíváme i blízkosti velkoměsta, a jezdíme do Plzně za kulturou – dvakrát do roka do divadla. Navštěvujeme galerie, výstavy, spřátelené organizace – blízké školy, faru v Dýšině, sousední Lesní školku Větvička. Zveme si k nám návštěvy, které nás mohou obohatit svými dovednostmi, znalostmi – umělce, tanečníky, přírodovědce, … Spolupracujeme se Záchranou stanicí v Plzni Zábělá.

Mapa míst setkání

Jelikož s naší školkou putujeme po okolí, je možné, že se naše ranní setkání budou měnit. Pro tyto účely vám poslouží tato mapa.https://mapsengine.google.com/map/viewer?mid=z_H82LG-WEao.kEW8jq6xn_5k